Logo společnosti Šiml Popis společnosti Šiml
Header Šiml
O FIRMĚ MALÍŘSKÉ PRÁCE LAKÝRNICKÉ PRÁCE ZEDNICKÉ PRÁCE RADY A TIPY PRO KUTILY FOTOGALERIE REALIZACÍ VZORNÍKY
BAREV
KALKULACE
CENÍKY
KONTAKT

Rady a tipy pro snadné malování

     Vždy je lepší svěřit svůj interiér do rukou odborníků, zejména v dnešní době, kdy platí dvojnásob staré známé pořekadlo že „čas jsou peníze“. Pokud však věříte svým schopnostem a máte čas, chuť a odhodlání pustit se do toho sami, tady najdete pár rad a tipů pro snadné malování stěn a stropů, které Vám práci usnadní. Všechny níže uvedené malířské potřeby jsou běžně k dostání ve specializovaných obchodech barev a laků či podobných prodejnách.

     Ještě dříve než začnete s malováním...

1.) Připravte si interiér ...
     Nejprve sestěhujte nábytek do středu místnosti a zakryjte krycí fólií, tím si vytvoříte potřebný pracovní prostor. Zbytek podlah doporučujeme zakrýt kartónovým papírem či papírem v roli, lze použít i stará prostěradla či nepotřebné hadry, v nejhorším případě postačí i noviny ale například na parketách bývají velice kluzké. Vypínače, zásuvky a rámy dveří zakryjte papírovou krycí páskou, stejně tak i jiné plochy, např. konzole.

2.) Zkontrolujte stav natíraných stěn...
     Pro dobrý výsledek nejprve zkontrolujte současný stav. Posuďte, zda stará malba nevykazuje trhliny, praskliny, puchýřky apod.. Pokud je stěna popraskaná, odlupuje se apod., je třeba vyhodnotit jsou-li tyto vady pouze lokální či celoplošné. Pokud jsou lokálního charakteru, oškrábeme tyto vady nasucho špachtlí. Jsou-li celoplošné, je třeba původní malbu oškrábat kompletně. Při celoplošném škrábání postupujeme takto: Do připraveného kýble nalijeme vlažnou vodu do níž namočíme štětku a touto štětkou namáčíme stěnu. Namočenou stěnu poté špachtlí oškrábeme.Jsou-li stěny celoplošně oškrabány, je dobré místnost rozmýt, čímž se zbavíme případných nedoškrabků. Opět do připraveného kýble nalijeme vlažnou vodu, do níž nastrouháme trochu mýdla, a tímto připraveným roztokem stěny a strop rozmyjeme.

3.) Tmelení prasklin a děr...
     Případné nerovnosti, díry a praskliny je nutno přetmelit jakýmkoliv vyrovnávacím interiérovým tmelem. Tmel nechte zaschnout a zatmelené plochy přebruste smirkovým papírem hrubosti ideálně č. 100.

4.) Penetrační nátěr...
     Pro zlepšení přilnavosti vrchního nátěru naneste na stěnu jednu vrstvu penetračního nátěru. Penetrační nátěr je možné ředit vodou podle stavu omítky. Penetrací ošetřená stěna nám lépe přijme finální malbu a navíc sníží její spotřebu.

     Nyní se pustíme do samotného malování...

1.) Malování stropů...
     V místnosti vždy začneme malováním stropů. Postupujeme vždy od kraje místnosti k druhému. Štětkou či válečkem malujeme podél oken. Jsou-li okna na více než jedné stěně, malujeme podél oken s největší plochou. Při malování používáme váleček na teleskopické tyči nebo malířskou štětku.

2.) Malování stěn...
     Postupujeme stejně jako při malování stropů od shora dolů. Můžeme použít bílou barvu nebo velice moderní barevné odstíny. Barevné odstíny lze nechat namíchat dle vzorníku barev ve většině specializovaných prodejen barev a laků nebo si troufnout odstín namíchat sami za použití tónovacího barviva rozmíchaného do bílé barvy. U této varianty jste však limitováni barevností prodávaných odstínů barviv.

Pokud si v průběhu Vaší práce nebudete něčím jisti, obraťte se na nás, rádi Vám poradíme. Jestli budete mít pocit, že jste přecenili své síly, bez obav nás kontaktujte a společnými silami dotáhneme Vaší práci do zdárného konce.


© www.siml.cz, aktualizace 2017, Praha 4